TARİHÇE

Mitsubishi Motors Tarihçe

1870
Yataro Iwasaki Mitsubishi'nin temellerini attı.
 

1875
Firmanın ismi "Mitsubishi Mail Steamship Company" olarak değiştirildi
 

1917
Mitsubishi ilk seri üretim otomobili olan Model A tanıtıldı.

1918
İlk Mitsubishi kamyon prototipi olan "T1" üretilir.

1922
Mitsubishi ilk binek aracı olan Model-A'yı 4 yıl süren bir çalışmanın ardından üretmiştir.
 

1931
İlk Japon dizel motorunun geliştirilmesiyle, direkt püskürtmeli ve 70ps güç üreten motorlar araçlarda kullanılmaya başladı. 
 

1932
Yılından itibaren B16 adı verilen ilk büyük yolcu otobüsü üretildi.

1933
Japonya'nın ilk dört tekerlekten çekiçli binek otomobilini tanıttı.

1934
PX33 4x4 protorip araç geliştirildi.
 

Fuso B46

1935
Mitsubishi, o zamanın en büyük ve en güçlü aracı olan, B46 otobüsünü üreterek bu günün FUSO ticari araç serisinin ilk adımlarını attı.
 

1935
SHT6 ön yanma odalı dizel motoru geliştirildi.
 

TD45 Diesel

1936
TD45 diesel kamyon üretildi.
 

Mizushima

1946
Savaşın ardından, yakın mesafe taşımacılık için kullanılan 2 kişilik yolcu kapasiteli, ekonomik aynı zamanda güvenli bir araç olan 3 tekerlekli "Mizushima" satışa sunuldu. Aynı yıl Mitsubishi'nin ilk küçük motosikleti olan "Gümüş Güvercin" satışa sunuldu. Esas olarak pratik ve ekonomik bir araç olması gözetilmiş, Japon kişisel ulaşımının da temelleri bu yıllarda atılmıştır.

 

1946
Mitsubishi'nin B1 model otobüsü, benzin ya da alternatif yakıtlarla çalışacak şekilde dizayn edilerek satışa sunuldu. Bu aracın şasisi itfaiye araçları ya da özel amaçlı kullanımlar için oldukça uygun bir şekilde dizayn edilmişti.
 

1946
MB46 elektrikli otobüs lanse edildi.
 

1950
Arkadan motorlu R1 otobüsü satışa sunuldu. 
 

Fuso T31

1951
Mitsubishi, kamyon sektöründeki öncülüğünü, orijinal şasili "T31" modeli, daha sonra havalı süspansiyon sistemiyle ürettiği "T33" ve ilk öne devrilen kabinli olarak ürettiği "T380" modeliyle devam ettirdi.
 

Mitsubishi 500

1960
"Mitsubishi 500" otomobil insanların hayallerini gerçekleştirmek üzere üretildi
"Mitsubishi 500", Macau Grand Prix onur ödülü alarak, Japon kalitesini temsil etmiştir
"Rosa" küçük otobüs üretildi..

 

Minica

1962
Mitsubishi'nin ilk 4 yolcu kapasiteli aracı olan "Minica", pazara sunuldu. İki zamanlı, hava soğutmalı, 359 cc benzinli motora sahip olan araç, zamanının en ekonomik aracıydı. Güvenilirliği ve kullanım ekonomisiyle, üretildiği dönemde oldukça yüksek talep gören "Minica"'nın ismi bugün değişik tipte araçlarda hala yaşamaktadır.

Colt 600

 1962
Aynı prensipler doğrultusunda, "Colt 600"'ün üretimine de başlanmış ve daha geniş ve konforlu bir aile otomobili olarak 1962 yılında lansmanı yapılmıştır.

Fuso Canter T720

1963
Hafif ticari kamyon serisi Canter satışa sunuldu
 

1964
İlk büyük boyutlu Sedan otomobili Deboiner 'ı tanıttı.
 

Colt 800

1965
"Colt 800", Japonya'da ilk fast-back model olarak satışa sunuldu.
 

Colt Galant

1969
Mitsubishi, pazarını genişletme hedefiyle, pek çok yarışta ve kullanıcıların beğenisiyle ödüller alarak ünlenen "Colt Galant" sedan modelini pazara sürdü. Araç aerodinamik hatlarıyla, "dinamik kama" dizaynı ismini almış ve Saturn serisi SOHC alüminyum başlıklı motoruyla ünlenmiştir. 1969 model "Galant", Japon oto pazarında en son ve en iyi otomotiv teknolojisini temsil etmekteydi.
 

1960
'ların sonuna gelindiğinde, Mitsubishi artık hızla gelişmekte olan, gerçek anlamda rekabetci ve kaliteyi ön planda tutan bir motorlu araç üreticisi olmuştu. Bu arada, Mitsubishi'nin gelişimi gözden geçirildiğinde, taşımacılık sektörünün tüm ihtayaçlarına cevap verebilecek şekilde, geniş bir ticari araç ürün yelpazesine sahip olduğu görülür.
 

1970
Mitsubishi Motors, başarısı sayesinde güçlenmiş ve artık sadece bu konuya odaklanmış bir operasyonla yönetilmesi zorunluluk haline gelmiştir. Bu ihtiyacın sonucu olarak, Motorlu Araçlar bölümü, Mitsubishi Ağır Sanayi Ltd'den ayrılarak bağımsız hale gelmiş ve Mitsubishi Motors Corporation (MMC) adını almıştır. Bu yapılanma ile yenilenen firma, zengin teknolojik altyapısı ile hızlı yükselişine başladı. Bu dönemde MMC'nin en çok önem verdiği konu, Japonya'daki altyapısını daha fazla geliştirmek ve bu doğrultuda Distribütör ve Satış Sonrası Hizmetler ağını arttırmak için geliştirdiği AR-GE ve üretim çalışmalarıdır.
 

1971
Avustralya'da 7.si düzenlenen uzun mesafeli Southern Cross Rally'sini, "1,6 GLS Galant" kazanarak, dünyanın en prestijli motorspor dergilerinde adından söz ettirdi.
 

1972
Aynı yarış bu sefer de "Lancer 1600GSR" tarafından kazanıldı ki, "Lancer" henüz bir kaç ay önce lanse edilmişti.
 

1974
Lancer aynı yarışta bir kez daha birinci olmayı başarırken, Doğu Afrika Safari Rallisi'ni de kazanmıştı.
 

1976
"Lancer" Doğu Afrika Safari Rallisi'ni tekrar kazanmıştı..

MMC artık mükemmel performansını, güvenlik ve kalitesini dünya platformunda ispatlamıştı. Mitsubishiler dünya rallilerinde boy gösterip zaferler kazanmaya devam ederken, MMC'de bu seçkin ürünlerinin, otomobil tutkunlarına ulaştırabilmek için, uluslararası distribütör ağını kurmaktadır. 1973 yılında patlak veren petrol krizini takip eden süreçte, petrol üreten ülkelerin gücü anlaşıldı. Benzin fiyatlarının dalgalanmasıyla otomobil kullanıcıları az yakıt tüketmek için performanstan fedakarlık etmek zorunda kaldılar.

Ekonomik olarak performans sağlamak için, Mitsubishi otomobilleri kendi standartlarını oluşturdular. 1970ler, Japon "Motor Fan" dergisinin, Colt 1400 GLX'i yılın en iyi otomobili ve Amerikan "Pikap, Van & 4WD" dergisinin L200'ü yılın pikapı seçmesiyle bitti.

Mitsubishi Motors bu dönemde teknoloji alanındaki en önemli gelişimini, Astron 80 motorlar için geliştirdiği "Sessiz Şaft" ile gerçekleştirdi. Bu çalışma Mitsubishi'nin dünya çapındaki ilk başarısı oldu ve Japon Otomobil Teknoloji Birliği tarafından "Bilim Ödülü" ile onurlandırıldı. Bu gelişmeyle, Japon otomobil teknolojisi dünya ölçeğinde saygı duyulan bir konuma ulaşırken, Mitsubishi de bir kere daha yeniliklerdeki öncülüğünü korudu.
 

Pajero

1982
Gerçek performansı ve konforu mükemmel dizayn ile birleştiren bir off-road aracı, Pajero, 4x4 kategorisinde ilk kez yollara çıktı.
 

1983
Paris - Dakar Ralli'sini "Modifiyesiz 4x4 Seri Üretim Sınıfı", "Maraton Sınıfı" ve "En İyi Takım" ödüllerini Pajero'lar kazandı.
 

1985
Pajero Paris - Dakar rallisindeki başarısını tekrarladı.
 

1986
İngiltere'de What Car? Pajero'yu "Yılın 4x4'ü" ile seçerek ödüllendirdi.
 

1988
Colt ve Lancer Almanya'da "Altın Direksiyon" ödülünü kazandılar. Japonya'da Galant VR-4 1987-1988 yıllarında "Yılın Japon Otomobili" ödülüne aday gösterildi. Mitsubishi'nin performans, güvenilirlik ve teknolojik dehası tüm dünyada kesinlikle onaylanmış oldu. 1980'lerin sonunda, MMC montaj ve üretim tesislerini dünya üzerinde çeşitli bölgelere yaygınlaştırdı. Bu alandaki en dikkat çekici adım 1988 yılında Bloomington, Illinois'da Mitsubishi ve Chrysler'ın ortak girişimi olan Diamond Star Motors Corporation tarafından kurulan gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı üretim tesisi oldu.
 

1990
MMC Sigma modellerinde dünyadaki ilk "Çekiş Kontrol Sistemi"'ni tanıttı.
 

1991
"Super Select 4x4" ve "Multi-mode ABS" sistemleri sunuldu.
 

1992
INVECS Şanzıman Kontrol Sistemi tanıtıldı.
 

1992
Paris - Cape Town yarışında Pajero ilk üç sırayı aldı.
 

1993
Pajero Paris - Dakar Rallisinde birinci oldu.

1994
Elektrikli bir araç olan Libero EV modelinin ticari üretimi başladı.
 

1995
MMC, Volvo ve Hollanda Devleti'nin ortak girişimi olan NedCar'da Avrupa'da üretilen ilk Mitsubishi olan Carisma bantlardan çıktı.

1995
Seri üretim benzinli motorlarda ilk defa direct enjeksyon sistemini uygulayarak devrim gerçekleştirdi.
 

1996
Avustralya'da Sigma ve Sigma Station Wagon ve Tayland'da ise L200 modellerinin üretilmeye başladığı yıl oldu. 

 

1996
Yakıt tüketiminde düşüş sağlarken güç üretiminde hiçbir kayıba yol açmayan "GDI motorların" geliştirilmesine sahne oldu.
 

1997
GDI motor, Japonya pazarında Galant, Pajero, Diamante, Challenger (Montero Sport), Chariot (Space Wagon), RVR (Space Runner) ve Avrupa pazarında ise Carisma'ya uygulandı.
 

1997
Mitsubishi'nin araç üreticisi olarak faaliyete başlamasının 80.yılı oldu.
 

1997
Pajero'lar Paris - Dakar Rallisi'nde ilk üç sırayı aldı.
1998
Pajero'lar Paris - Dakar Rallisi'nde ilk üç sırayı tekrar alarak mükemmel bir başarıya imza attılar.
 


Aynı dikkat çekicilikte olmak üzere Mitsubishi (yumuşak asfaltta, sert dağ yollarında ya da stabilize orman yollarında) araçlarının yol yeteneklerini göstermek için üreticilerin en büyük şansı olan "Dünya Ralli Şampiyonası" nda kendine yer edinmeye başladı. Mükemmelliğe giden yol 1991 yılında Galant VR-4 ile İsveç ve Fildişi Sahilleri Rallilerini kazanarak açıldı. 1996 - 1999 yılları arasında Mitsubishi Lancer pilotu Tommi Makinen 4 yıl üst üste WRC Pilotlar Şampiyonluğu'nu kazandı. Aynı yıllarda, Arjantin'li Lancer pilotu Gustavo Trelles de WRC Grup N birinciliğine ulaştı. Bu başarı Grup N araçlarının sıradan müşterilere satılan standart araçlar olması itibariyle Mitsubishi için Tommi Makinen'in başarısı kadar etkileyici oldu. Bu zafer bir çok ülkede milli yarışlarda birinci olan Grup N Lancer'lar için doruk noktası oldu. 

18 Ekim 2000 tarihinde, gelecek yıllarda Mitsubishi Motors Corporation (MMC)'nin geleceğinin şekilleneceği bir olay meydana geldi. Bu tarihte, MMC ve DaimlerChrysler tüm rekabet şartlarına ve şirket boyutlarının otomotiv endüstrisindeki en önemli unsur olmasına rağmen her iki tarafın da varlığını teminat altına alan bir stratejik ortaklık kurdular. Toplam Satış Adedi ve Toplam Ciro açısından ortaklar dünyanın otomotiv devleri arasında ilk üç sıraya girdiler.
 

 

Otomotiv Sektöründe Temsa

Temsa Otomotiv, 1984 yılında Mitsubishi Motors Corporation ile yapılan lisans anlaşması kapsamında, Temsa Maraton sınıfı şehirlerarası lüks otobüs üretimi ile sektördeki yerini aldı. 1988 yılında sektörün kalbinin attığı İstanbul'daki tesislerine taşındı.

1992 yılı Temsa'nın yeni şehirlerarası otobüsü Prenses'in, midibüs sektörüne ilk adımı oluşturan Prestij'in ve kullanıcıların beğenisini toplayacak olan Canter kamyonların pazara sunulması ile başlı başına bir dönüm noktası oluşturdu.

Otomotivde dünyanın sayılı teknoloji üreten kuruluşlarından olan Mitsubishi Motors Corporation ile başlayan bu beraberlik kısa sürede gelişti. Temsa, bu beraberlik doğrultusunda Mitsubishi marka ticari araçların ithaline ve üretimine başlamış, kısa sürede de ticari araç pazarında önemli pay sahibi olmuştur.

1998 yılı Temsa otomotiv'in yeniden yapılanmasını da beraberinde getirdi. Ürünlerin pazarlanması, hedef kitle - müşteri memnuniyeti doğrultusunda gerçekleştirebilmek amacı ile Otobüs Bölümü ve Ticari Araçlar Bölümü şeklinde, iki elden yürütülmesi yoluna gidildi.Aynı yıl Otobüs Bölümü, müşteri kitlesi ile gerçek anlamda yakın olabilmek amacıyla Büyük İstanbul Otogarı bünyesindeki tesislerine taşındı.

Temsa Otomotiv Pazarlama Bölümü 2000 yılında; ticari ve binek modellerinin satış ve pazarlamasının birlikte yürütülmesi amacıyla yeniden yapılandırılmış ve Altunizade'deki yeni tesislerine taşınmıştır.

Otobüs Satış Müdürlüğü, 2002 yılından itibaren Temsa'nın Altunizade'deki tesislerine taşınmış olup, faaliyetlerine bu noktadan devam etmektedir.

Temsa Otomotiv, Adana'da 54.000 m² si kapalı olmak üzere, toplam 400.000 m² lik bir alanda üretim faaliyetini sürdürmektedir. Bu tesislerin yıllık üretim kapasitesi 675 otobüs, 1250 midibüs ve 13.750 adet kamyondur.

Temsa Otomotiv yurt çapına yayılmış yetkili satıcıları ile hizmet vermektedir.

Temsa Otomotiv'den alınmıştır.

Bu bölümde yer alan resimlerin daha fazlasını MÜZE bölümümüzden görebilirsiniz.